Утилізація голок – опис процедури
У кожному закладі з надання медичних послуг щодня проводиться безліч різних маніпуляцій з застосуванням шприців. Це зручні, функціональні пристосування, але після використання вони здатні нести загрозу здоров'ю інших людей і навколишньому середовищу. Тому процес їх утилізації строго регламентовано на законодавчому рівні.
Поділ на класи медичних відходів – медичний інструмент, шприци, голки
Усі відходи поділяються на різні класи, медичний інструмент в тому числі. Такий поділ проводиться, згідно зі ступенем небезпеки даних відходів. Усього виділяють п'ять ступенів:
- безпечні – клас А;
- небезпечні – Б;
- дуже небезпечні – В;
- токсичні – Р;
- радіоактивні – Д.
Після контакту з біоматеріалом всі інструменти та голки для мезотерапії відносять до класу Б. Якщо ж обладнання контактувало з кров'ю людини, що має підтверджене важке захворювання, яким можна заразитися, то це вже клас В – дуже небезпечні відходи.
Процес утилізації при медичному закладі
Утилізувати шприци, голки, а також катетер метелик необхідно за спеціальною схемою. На першому етапі проводять збір всіх витратних матеріалів в спеціальні контейнери, наповнені обеззараживающей рідиною. Далі слід дезінфекція матеріалу, її проводять або за допомогою спеціальних розчинів, або використовуючи медобладнання – автоклави або СВЧ-установки. При таких установках стерилізація відбувається за рахунок впливу високих температур протягом деякого часу.
Ємності для стерилізації також мають свої вимоги. Вони обов'язково повинні бути обладнані піддоном з перфорацією, мати пристосування для натискання зверху. Перед закладкою шприц 2 мл наповнюють дезинфікуючою рідиною, а через час голку знімають, і тільки тоді розчин випускають із шприца.
Після обробки всієї витратний матеріал упаковують з герметичним контейнерів або спеціальним мішкам. При цьому клас Б і В повинні мати різні ємності, відповідне маркування. Медичний сміття не можна перетаривать, а зберігати його потрібно в спеціальних кімнатах, де забороняється вживати їжу або палити до появи можливості вивезти.
До місця утилізації весь медичний сміття, включаючи шприц 100 мл, перевозять у спеціалізованих автомобілях, що призначені тільки для перевезення мед. сміття. Після кожного рейсу авто проходить ретельну обробку, дезінфекцію.
Техніка безпеки, якщо утилізувати шприци 2 мл, 5 або 10 мл, голки, катетери
При контакті людини з використаним шприцом можуть виникнути серйозні проблеми зі здоров'ям. Тому всі маніпуляції з медичним сміттям необхідно проводити з обережністю. Велику небезпеку несуть найпопулярніші шприци 2 мл, вони маленькі і їх використовують найбільш часто. Є декілька умов, вимог для співробітника, що працює зі шприцами.
- Важливо, щоб медпрацівник, що контактує з такими відходами, отримав щеплення від гепатиту В, що зазначається у медичній книжці.
- Обов'язково пройти навчання щодо поводження з небезпечними відходами, щоб правильно виконувати всі етапи утилізації.
- Аптечка завжди повинна бути в найближчому доступі.
- Всі маніпуляції проводяться виключно в рукавичках, халатах, фартухах.
Что касается емкостей с отработанным материалом, их запрещается ставить возле нагревательных систем – обогревателей, печек. При получении травмы отработанным шприцем Алексфарм, Solocare, Medicare, VM или SF Medical сотрудник должен действовать быстро, согласно инструкции. Все травматические происшествия детально записываются в специальных актах.
Способы утилизации
Существует несколько способов безопасной и правильной утилизации отработанного медицинского инструментария. Но иногда такие материалы вывозят на обычные свалки, что является очень опасным, спорным методом. Лучшим вариантом будет воспользоваться одним из нижеперечисленных методов:
- захоронение на полигонах для твердых бытовых отходов;
- сжигание;
- переработка на пластик и метал.
Можно также воспользоваться портативным деструктором, с его помощью можно сжечь все металлические детали.
Прежде чем вывозить использованное медицинское оборудование на свалку или полигон, его дробят. Это относится ко всем инструментам, шприц 50 мл, иглы, катетеры. Данная процедура исключает возможность повторного использования оборудования.
Процесс утилизации довольно сложный, часто медучреждениям не выгодно заниматься этим самостоятельно. Более целесообразно будет обратиться за помощью к специализированной организации, заключить договор на вывоз, утилизацию.
Утилизируя медицинский инструмент с отступлением от требований, можно нанести вред окружающей среде, людям. В компании «Игл Фарм» вы можете заказать не только качественные медицинские шприцы, иглы, катетеры от проверенных производителей, но и необходимое для правильного проведения всех манипуляций, связанных с утилизацией отработанных медицинских приспособлений.